Opárno | Opárenské údolí

Vytisknout

 

Podél Milešovského potoka, který tudy protéká, se tak nabízí přes 5 km dlouhá, příjemná a nenáročná procházka. Údolí je v horní části lučinaté, ve střední a dolní partii převážně lesnaté, místy i skalnaté. Jeho úbočí po celé délce lemuje lokální železniční trať Lovosice - Teplice, v jeho horní části můžeme spatřit mohutné překlenovací oblouky dálnice D8. Dříve zde stávalo několik mlýnů, poslední z nich byl v provozu ještě za 2. světové války. V terénu je dnes možné sledovat i několik původních mlýnských náhonů.

Za zmínku stojí také zřícenina gotického hradu Oparno, která se tyčí na zalesněném vršku nad stejnojmennou obcí. Hrad pochází ze 14. století a v jeho okolí jsou pozůstatky i pravěkých lomů. Přímo z hradu se nabízí pěkný výhled na samotné údolí i vrcholy v okolí. V lesích Oparenského údolí se skrývá také dětský letní tábor.

Údolím vede naučná stezka Lovoš, která začíná v Malých Žernosekách. Z Malých Žernosek přichází žlutá turistická značka, která však brzy uhýbá po Císařských schodech a stoupá na vrchol Lovoše.

 

 

Zdroj: foto+text branadocech.cz 

 

22602.jpg22605.jpg22601.jpg22603.jpg22604.jpg